Izba Cywilna SN odżyła w 2024 r.
Po końcu epidemii i zwiększeniu liczby sędziów Izba Cywilna SN stała się bardziej aktywna. Spektakularnym przykładem w 2024 r. było podjęcie uchwały frankowej i wybór prezes Joanny Misztal-Koneckiej na drugą kadencję.
Najważniejsze dla obywateli i firm szukających w sądach cywilnych ochrony są orzeczenia, a zwłaszcza uchwały Izby Cywilnej, rozstrzygające prawne rozbieżności dotyczące np. praw majątkowych między kontrahentami, przy podziale spadku lub dorobku małżeńskiego, przy ustalaniu drogi dojazdowej, służebności przesyłu czy likwidacji szkody powypadkowej.
W 2024 r. kilkadziesiąt orzeczeń tej Izby dotyczyło spraw frankowych. Na czoło wysunęło się podjęcie 25 kwietnia 2024 r. uchwały (sygn. akt III CZP 25/22) odnośnie do kluczowych kwestii frankowych, ułatwiającej ich rozstrzyganie w sytuacji, gdy w sądach czeka na wyrok ponad 200 tys. tych spraw (szerzej: „To był dobry rok dla frankowiczów, a następny może być jeszcze lepszy”, „Rz” z 14 grudnia 2023 r.). Udało się to po trzech latach blokowania przez starą część sędziów zebrania się całego składu Izby Cywilnej.
Zasiedzenie, hałas wokół działki, instalacje
Wiele sporów dotyczyło kluczowych składników majątku, czyli nieruchomości.
W dość rewolucyjnej uchwale z 3 kwietnia 2024 r. siedmiu sędziów SN orzekło, że utrata nieruchomości na skutek zasiedzenia nie powoduje wygaśnięcia roszczenia byłego właściciela o wynagrodzenie za wcześniejsze korzystanie z gruntu. Jak wskazał w uzasadnieniu sędzia Adam Doliwa, choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta