Rynek energii w Polsce – umowy PPA, vPPA i kontrakty różnicowe CfD
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Polska w ostatnich latach zrobiła znaczny postęp w kierunku wykorzystywania zrównoważonych źródeł energii. Odnawialne źródła energii (OZE) w 2023 r. zapewniły już prawie 25 proc. rocznej krajowej produkcji energii. Dla porównania, niecałe pięć lat wcześniej OZE produkowały około 9 proc. energii. Wzrost produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2023 r. był przyczyną gwałtownego spadku emisji CO2. W 2023 r. emisja CO2 w Polsce spadła o 21 proc. w porównaniu z 2015 r.
Rosnąca świadomość potrzeby dekarbonizacji oraz stawiane firmom cele ESG sprawiają, że przedsiębiorstwa coraz bardziej angażują się w ten proces. Warto wspomnieć, że przedsiębiorstwa odpowiadają za niemal dwie trzecie zużycia energii na świecie, dlatego szacuje się, że to one odegrają kluczową rolę w ogólnoświatowym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych wynikających ze zużywanej energii elektrycznej.
Obecnie zakup energii dla firmy jest postrzegany już nie tylko w kategoriach bycia kosztem. Zaczyna być również wykorzystywany do budowania wizerunku odpowiedzialnego przedsiębiorstwa i staje się skutecznym narzędziem dekarbonizacji.
Umowy Power Purchase Agreement PPA (lub corporate Power Purchase Agreement cPPA) są jednym ze sposobów zakupu zielonej energii z OZE po konkurencyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta