Podatki w spółkach komandytowych – na co zwrócić uwagę
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo- -akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Polskie prawo podatkowe ciągle się zmienia. Transformacje nie omijają spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Nowelizacje przepisów z ostatnich lat, szczególnie w zakresie CIT i PIT, nałożyły na te spółki dodatkowe obowiązki podatkowe, ograniczając dotychczasowe możliwości optymalizacji podatkowej. Te zmiany wzbudzają obawy przedsiębiorców.
Największą zmianą było objęcie tych spółek w 2021 r. podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Wprowadzenie podwójnego opodatkowania oznacza, że zyski spółek są najpierw opodatkowane CIT na poziomie spółki, a następnie, przy wypłacie wspólnikom, podlegają dodatkowym opłatom, co zwiększa całkowite obciążenie podatkowe.
Jakie wyzwania adaptacyjne stawiają zatem przed firmami obowiązujące przepisy i na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę?
Opodatkowanie dochodów wspólników
Zmiany wprowadziły odmienne stawki podatkowe dla osób fizycznych i dla osób prawnych będących wspólnikami:
∑ PIT dla osób fizycznych: dochody wspólników będących osobami fizycznymi opodatkowane są 19-proc. stawką PIT, co wpływa na ogólne obciążenie podatkowe;
∑ CIT dla osób prawnych: dochody wspólników będących podmiotami prawnymi, np. spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta