Kilka słów o odrolnieniu gruntów po reformie planistycznej
Czego aktualnie wymaga się od inwestora, który zamierza zmienić przeznaczenia swojego gruntu rolnego lub leśnego pod planowaną inwestycję?
Zeszłoroczna reforma planistyczna zmieniła nie tylko przepisy dotyczące planowania przestrzennego – w jej ramach „przemycone” zostały również zmiany innych istotnych aktów związanych z realizacją inwestycji, w tym zasady tzw. odrolnienia gruntów. Co to oznacza dla inwestorów w praktyce?
„Odrolnienie” jako niezbędny element inwestycji
Jeżeli nieruchomość stanowi grunty rolne lub leśne, realizację inwestycji należy poprzedzić procesem, odpowiednio „odrolnienia” lub „odlesienia”. Pod tymi pojęciami rozumie się powszechnie zwykle dwie procedury, które należy przeprowadzić jeszcze przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę czy zgłoszeniem robót budowlanych. Pierwsza z nich to zmiana przeznaczenia na cele inne niż rolne (leśne). Druga to wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej (leśnej). Poniżej skupimy się na pierwszym etapie, a także zmianach, jakie wprowadziła w tym kontekście zeszłoroczna reforma planistyczna.
Wymóg odrolnienia (odlesienia) wynika z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Regulacje tego aktu dotyczą nie tylko gruntów określonych w ewidencji gruntów jako użytki rolne czy grunty stanowiące lasy w rozumieniu przepisów o lasach. Katalog gruntów podlegających ustawie jest znacznie szerszy i obejmuje także mniej oczywiste kategorie (jak np. grunty pod stawami rybnymi, rodzinne ogródki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta