Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabezpieczenie należytego wykonania. Jak to zrobić dobrze, a nawet jeszcze lepiej

31 grudnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Kalikst Nagel

Utarte praktyki nie zawsze zapewniają bezpieczeństwo zamawiającego. Warto określić zabezpieczenie należytego wykonania umowy świadomie, oraz wymagać jego wniesienia przed zawarciem umowy.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy (ZNWU) jest instrumentem powszechnie wykorzystywanym w zamówieniach publicznych. Utarte praktyki nie zawsze zapewniają bezpieczeństwo zamawiającego. Warto określać wymagania dotyczące ZNWU świadomie. Jak to robić dobrze i co rozważyć, by zrobić to jeszcze lepiej? O tym kilka słów dzisiaj.

Zagadnienia związane z zabezpieczeniem należytego wykonania umowy regulują przede wszystkim art. 449-452 PZP. Przepisy te są powszechnie znane w branży i nie wymagają szczegółowego omawiania. Wystarczy zatem omówić zagadnienia, które w praktyce nie są oczywiste.

Moment wnoszenia zabezpieczenia

Pierwszym zagadnieniem wartym zwrócenia uwagi jest – rzecz zdawałoby się trywialna – moment wnoszenia zabezpieczenia. Zgodnie z art. 449 ust. 3 PZP rozwiązaniem domyślnym jest wniesienie zabezpieczenia przed zawarciem umowy. Model ten pozwala uniknąć daleko idących konsekwencji uchylenia się od tego obowiązku przez wykonawcę. Jeżeli po zawarciu umowy wykonawca odmawia wniesienia zabezpieczenia, albo z jakiegoś powodu nie jest w stanie go wnieść, zamawiający staje przed dylematem – czy wykonywać umowę pomimo braku zabezpieczenia (co jest scenariuszem niekomfortowym), czy jednak od umowy odstąpić i ponownie przeprowadzić postępowanie. Wymaganie wniesienia zabezpieczenia przed zawarciem umowy pozwala uniknąć takich komplikacji. W przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13064

Wydanie: 13064

Spis treści
Zamów abonament