Ramię w ramię z robotem
Humanoidy wesprą człowieka w pracy i życiu codziennym. Doprowadzi to do wielkich zmian społecznych.
Dzięki zdolności naśladowania ludzkich ruchów i ekspresji roboty humanoidalne otwierają nowe możliwości w edukacji, logistyce, hotelarstwie, produkcji, medycynie, opiece nad seniorami czy eksploracji kosmosu. Ich zastosowanie jest jednak na razie ograniczone z powodu wysokich kosztów wytwarzania. Jednak, według Goldman Sachs, komponenty do robotów, od precyzyjnych przekładni po siłowniki, będą kosztować coraz mniej, co przyczyni się do ich szybszej komercjalizacji. W zeszłym roku koszt produkcji humanoidów szacowano na od 50 tys. dol. (w przypadku modeli z niższej półki) do 250 tys. dol. (najnowocześniejsze wersje) za jednostkę. Teraz to odpowiednio 30 tys. i 150 tys. dol.
– Rynek robotów humanoidalnych na świecie szacujemy na kilka tysięcy sztuk, w 2024 r. wdrożono ich ok. 10 tys. sztuk. W Polsce mówimy o kilkunastu, kilkudziesięciu projektach. Otrzymujemy wiele zapytań odnośnie do możliwości wykorzystania robotów humanoidalnych np. w branży hotelarskiej, logistyce czy przemyśle. Rynek czeka na rozwiązania, które zapewnią automatyzację powtarzalnych czynności. Czymś takim jest np. sprzątanie pokoju hotelowego, ale dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta