Przygotowanie do waloryzacji wynagrodzenia na podstawie umowy o roboty budowlane
Warto rozpocząć przygotowania do waloryzacji już na etapie złożenia oferty i w tym zakresie tworzyć odpowiednią systematykę dokumentacji.
Proces waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy okazuje się być często zawiłą, skomplikowaną drogą, która wydaje się nie mieć końca.
W przedmiocie waloryzacji wynagrodzenia wykonawca nie może z pewnością liczyć na przychylność zamawiającego – nie w jego interesie jest ponoszenie wyższych kosztów, niż deklarował to dotychczas wykonawca, dlatego zamawiający stara się zwykle tak interpretować klauzule waloryzacyjne, aby w ostateczności nie wypłacić wykonawcy należnych kwot, tworząc przy tym nierzadko szereg wymogów niemających pokrycia w treści umowy.
Zamawiający, negując zasadność waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy, podnosi często argument niewykazania przez wykonawcę faktu wzrostu cen i kosztów, a także wpływu tegoż wzrostu na koszty wykonania umowy. Niestety wykonawca na etapie złożenia wniosku o waloryzację zwykle nie dysponuje wymaganymi przez zamawiającego dokumentami, czym zmniejsza swoje szanse na waloryzację wynagrodzenia – przy założeniu, że klauzula waloryzacyjna w umowie jest sformułowana w sposób, który umożliwia jej stosowanie, co omówiliśmy w poprzednim artykule. Wobec tego, jak powinien postępować przezorny wykonawca, aby wytrącić zamawiającemu z ręki wszelkie argumenty i uzyskać należną waloryzację?
Ważna dokumentacja
Otóż, na potrzeby waloryzacji wynagrodzenia w oparciu o wzrost kosztów i materiałów, przezorny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta