Czy każda transakcja z podmiotami powiązanymi może podlegać recharakteryzacji
Podczas kontroli cen transferowych organy podatkowe mogą zastosować mechanizm recharakteryzacji, gdy uznają, że analizowana transakcja różni się od tej faktycznie zawartej przez podatnika lub że niezależne podmioty by jej nie przeprowadziły.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi cen transferowych podmioty powiązane powinny zawierać transakcje kontrolowane na warunkach rynkowych, czyli takich, jakie ustaliłyby w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane. A co, jeżeli w trakcie kontroli organ podatkowy uznałby, że warunki transakcji kontrolowanej nie są rynkowe? Treść przepisów wskazuje na dwa konkretne narzędzia, które mogą być w takim przypadku zastosowane przez organy podatkowe – recharakteryzację oraz pominięcie transakcji. Nadrzędnym celem wprowadzonych mechanizmów jest penalizowanie podatników za nierynkowe zachowania, prowadzące do zaniżenia podstawy opodatkowania. W tym wpisie skupimy się na recharakteryzacji, omawiając jej zasady i skutki.
Stosując mechanizm recharakteryzacji, organ podatkowy może zakwestionować klasyfikację transakcji z podmiotem powiązanym, jaką przedstawił podatnik. Recharakteryzacja transakcji kontrolowanej może być przeprowadzana, pod warunkiem że organy podatkowe wykażą, że istniejące powiązania spowodowały ustalenie lub narzucenie warunków odmiennych od tych, które w porównywalnych okolicznościach ustaliłyby podmioty niepowiązane, i że skutkiem tych warunków było zaniżenie dochodu (lub zawyżenie straty) przez podatnika. W takiej sytuacji kontrolujący, na podstawie oceny funkcji, aktywów i ryzyk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta