Cesja umowy deweloperskiej jest świadczeniem usług
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
W ostatnich latach zarówno sądy administracyjne, jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydały szereg orzeczeń interpretujących skutki podatkowe cesji praw i obowiązków z umów deweloperskich. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2024 r. (I FSK 1661/20) wyjaśnia wątpliwości dotyczące zasad opodatkowania VAT tego typu transakcji.
Cesja umowy deweloperskiej
Cesja umowy deweloperskiej polega na przekazaniu praw i obowiązków wynikających z tej umowy na inną osobę w zamian za odpowiednią opłatę. W efekcie cesji nowy nabywca uzyskuje prawo do zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego. Co do zasady cesja ta wymaga zgody dewelopera.
Osoba fizyczna, która zawiera z deweloperem umowę w celu zakupu mieszkania na potrzeby własne, nie jest uznawana za podatnika VAT. W związku z tym cesja takiej umowy pozostanie neutralna na gruncie VAT.
Inaczej będzie w przypadku, gdy osoba zawierająca umowę deweloperską działa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta