Nowe interpretacje MF: klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w centrum uwagi
Ministerstwo Finansów w najnowszych interpretacjach ogólnych potwierdza, że tzw. mała klauzula może pozbawić firmę zwolnienia z podatku u źródła, nawet jeśli formalnie spełnia ona wszystkie warunki.
Mała klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w podatku u źródła (dalej: „mała klauzula”), uregulowana w art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), weszła w życie 31 grudnia 2015 r. Jej wprowadzenie wynikało z implementacji do polskiego systemu podatkowego rozwiązań wspólnotowych.
Mała klauzula
Mała klauzula obowiązuje wobec dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r. Polega na tym, że podatnik nie może skorzystać ze zwolnień podatkowych przewidzianych w ustawie o CIT, jeśli zastosowanie zwolnienia:
1. jest w danych okolicznościach sprzeczne z przedmiotem lub celem odpowiednich przepisów,
2. stanowi główny lub jeden z głównych celów dokonania transakcji (bądź wielu transakcji) lub innej czynności, a sposób postępowania jest sztuczny.
Sposób działania nie zostanie uznany za sztuczny, jeśli z okoliczności sprawy wynika, że podmiot działający rozsądnie, kierujący się zgodnymi z prawem celami, wybrałby taki właśnie sposób działania głównie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, innych niż chęć skorzystania ze zwolnienia.
Przepis ten prowadzi do wniosku, że zwolnienie z podatku u źródła (WHT) nie przysługuje, nawet jeśli podatnik spełnił formalne (pozytywne) przesłanki do zastosowania zwolnienia, o ile zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 22c ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta