Wielkie afery i kilka skandali
Rozliczanie Funduszu Sprawiedliwości z polityką i wyborami w tle, fabryka lewych dyplomów w Collegium Humanum i zakupy strategiczne państwa dla swoich – tym żyliśmy w 2024 roku.
Nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z nawiązek skazanych i pracy więźniów, które trafiały do Funduszu Sprawiedliwości przy ministrze sprawiedliwości, wykryła NIK już w 2021 r. Prokuratorskie śledztwo w tej sprawie wszczęto dopiero po zmianie władzy w 2024 r. – obecnie prowadzi je siedmiu prokuratorów ze specjalnego zespołu śledczego nr 2 w Prokuraturze Krajowej.
Nie tylko zakup Pegasusa
Od 2017 r. do 2023 r. do Funduszu trafiło rekordowe 1,3 mld zł. Ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozszerzył możliwość dotacji dla projektów przeciwdziałania przestępczości – w ten sposób z pieniędzy dla ofiar przestępstw zakupiono dla CBA m.in. system do inwigilacji Pegasus (poza legalnymi środkami budżetowymi) i sprzęt dla OSP w całym kraju. Miliony złotych trafiały też do organizacji powiązanych z politykami Solidarnej (dziś Suwerennej) Polski Zbigniewa Ziobry. Największym beneficjentem – blisko 100 mln zł – była fundacja Profeto ks. Michała O. ze Zgromadzenia Księży Sercanów na budowę ośrodka „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” w Wilanowie.
Wprowadzono pozakonkursowy tryb „uznaniowy” dla projektów (tzw. art. 11), który pozwalał w uzasadnionych przypadkach na przyznanie środków wedle uznania Ministerstwa Sprawiedliwości. I tak, w latach 2019–2023 przyznano w tym trybie 2043 dofinansowania na łączną sumę 224...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta