BHP przy pracy zdalnej – o czym muszą pamiętać pracodawcy
W przypadku pracy zdalnej pracodawca jest zwolniony z niektórych obowiązków, takich jak np. organizacja pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczanie pożarów i ewakuacja, dbanie o stan pomieszczenia pracy czy zapewnienie posiłków profilaktycznych i napojów.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. O ile w zakładzie pracy pracodawca może na bieżąco kontrolować warunki pracy, o tyle sytuacja komplikuje się przy pracy zdalnej. Chociaż przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od ponad roku, ich stosowanie wciąż budzi wątpliwości. O czym więc powinni pamiętać pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników zdalnych?
Ograniczone obowiązki
Ze względu na specyfikę pracy zdalnej przepisy wskazują, że w przypadku takiej pracy pracodawca nie musi wykonywać niektórych obowiązków z zakresu BHP. Dotyczy to m.in. obowiązku organizacji pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji, a także zapewnienia niezbędnych do tego środków i odpowiednich instrukcji. Pracodawca nie musi też organizować stanowiska pracy pracownikowi zdalnemu zgodnie z wymaganiami BHP czy dbać o stan pomieszczenia pracy. Firma nie musi także zapewniać posiłków profilaktycznych i napojów. Zwolniona jest również z obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych i dostarczenia środków higieny osobistej.
Warto pamiętać też o tym, że nie zawsze pracownik będzie mógł pracować zdalnie. Przepisy wskazują, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta