Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wola ludu

09 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | JA

REFORMY I DEMOKRACJA

Doświadczenie potwierdza, że najwłaściwszy sposóbrządzenia nie polega na podejmowaniu tylkopopularnych iniekontrowersyjnych decyzji

Wola ludu

JANUSZ A. MAJCHEREK

Przed obecnym rządem i wspierającą gokoalicją parlamentarną stoi zadanie przeprowadzenia głębokich reformstrukturalnych. Przebieg debaty nad zmianą systemu administracyjnego i decentralizacją państwa pokazuje, że będzie to wymagało równie silnej determinacji, jak i wytrwałej agitacji.

Nie można jednak uzależniać realizacji koniecznych przedsięwzięć od uzyskania szerokiej akceptacji sił politycznych, zgodności wszystkich ekspertów, a zwłaszcza masowego przyzwolenia społecznego. Gdyby takimi warunkami obwarowywano wprowadzenie na przełomie lat 1989/ 90 najpoważniejszego dotychczas przedsięwzięcia reformatorskiego, czyli programu Balcerowicza, to polska gospodarka albo trwałaby wciąż w okowach systemu nakazowo-rozdzielczego, albo pogrążałaby się w chaotycznych poszukiwaniach "trzeciej drogi" czy eksperymentach forsowanych przez niektóre ówczesne siły polityczne, rozmaitych ekspertów i reprezentacje społeczne, ze związkami zawodowymi na czele.

Demokracja nie jest systemem gwarantującym, że będą realizowane najlepsze warianty, lecz zapewniającym, że wszystkie propozycje zostaną wysłuchane i wzięte pod uwagę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament