Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej dochodu zostałoby w firmach

09 marca 1998 | Ekonomia | KJ

Nad czym pracuje zespół do walki z biurokracją

Więcej dochodu zostałoby w firmach

Opodatkowane importu usług na takich samych zasadach, jak usług świadczonych w Polsce, inne zasady odliczania strat, złagodzenie zasad opodatkowania łączącego się kapitału, wyeliminowanie podwójnego opodatkowania w spółkach kapitałowych -- to tylko niektóre propozycje rozważane w tych dniach przez grupę do spraw uproszczenia przepisów podatkowych, działającą w ramach zespołu do odbiurokratyzowania gospodarki.

Nie są to jeszcze końcowe efekty prac tej grupy, a tylko tematy, którymi zajęto się na początek. Przypomnijmy, że w samym zespole zasiadają przedstawiciele zarówno środowisk biznesu, jak i rządu.

Jedna z rozważanych przez grupę propozycji to ewentualna zmiana momentu opodatkowania przychodów. Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi przepisami, opodatkowane są przychody należne, czyli niekoniecznie te, które podatnik już faktycznie otrzymał. Ma to szczególne znaczenie dla podatników zawierających kontrakty z długimi terminami płatności, a także w sytuacji, gdy kontrahent nie wywiązuje się w terminie ze swoich zobowiązań. Podatnik musi wówczas płacić podatek, mimo że nie dostał jeszcze zapłaty. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw powoduje to dodatkowe zmniejszenie kapitału. Dlatego rozważane jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament