Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwadratura koła

09 marca 1998 | Kraj | AK

Współodpłatność studentów

Kwadratura koła

Wprowadzenie opłat także za studia dzienne, kiedy stale zwiększa się liczba studentów, wydaje się nieuchronne i niezbędne. Tak uważają zwłaszcza przedstawiciele wyższych uczelni, do takich też rozwiązań przygotowuje się MEN. Jednak konstytucja gwarantuje bezpłatną naukę w szkołach publicznych, a tylko dopuszcza ustawową możliwość pobierania opłat za niektóre usługi edukacyjne. Drugim, równie ważnym i skomplikowanym problemem jest system pożyczek studenckich, który musi poprzedzić ewentualne decyzje o płatnych studiach.

Wprawdzie już w tegorocznym budżecie zagwarantowano 31 mln zł na uruchomienie tego systemu, jednak nadal nie wiadomo, czy ma być to oddzielny fundusz celowy, czy też wytypowany bank uzyska gwarancje państwowe na udzielanie tych pożyczek. Przy czym, jak wyliczył prof. Krzysztof Dołowy, przy naszej inflacji i odroczonym terminie spłat oba te rozwiązania są niekorzystne dla budżetu państwa. Głównym beneficjantem systemu pożyczek stanie się więc bank, a nie studenci. Dołowy twierdzi, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem byłoby po prostu przeznaczenie pieniędzy, już zablokowanych na pożyczki, na studenckie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament