Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cztery oczy

09 marca 1998 | Nauka i Technika | AJ

Czas na łącza szerokopasmowe

W cztery oczy

ADAM JAMIOłKOWSKI

Możliwość oglądania twarzy osoby, z którą rozmawia się przez telefon, przewidywano "od zawsze" w literaturze science fiction. Wyspecjalizowane urządzenia wideokonferencyjne nie zdobyły zbyt wielkiej popularności, ale pojawiła się nowa możliwość -- komputer na biurku ma dziś praktycznie każdy pracownik biurowy. Prowadzenie wideokonferencji za jego pośrednictwem, przy możliwości jednoczesnej wymiany plików danych, wspólnie opracowywanych dokumentów itd. , stanie się w niedługim czasie jednym z najbardziej popularnych sposobów wykorzystywania sprzętu klasy PC. Konieczne są do tego łącza o odpowiedniej przepustowości, ale ich upowszechnienie jest i tak kwestią stosunkowo niedługiego czasu.

Urządzenia wideokonferencyjne wykorzystujące klasyczną technikę telewizji kablowej opracowano w latach 60. , ale musiało minąć dobrych 20 lat, zanim stały się one normalnym produktem handlowym. Nadal uważane są jednak za narzędzie "superspecjalne", nie zaś za normalny środek wymiany informacji, a korzystają z nich głównie szefowie wielkich korporacji. Powód jest prosty -- kosztują niemało, a co jeszcze ważniejsze -- mają duże wymagania co do przepustowości linii transmisyjnej. W praktyce muszą to być łącza wydzierżawione na stałe od operatorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament