Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

09 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | TS JB

LISTY

Informacje

Sensacja nad Pilicą

Felieton Janusza Wojciechowskiego "Sensacja nad Pilicą" w "Rzeczpospolitej" z 28 lutego br. poruszył mnie rażącym brakiem równowagi w ocenie dramatis personae. Oto sprawcy zabójstwa w wieku od 14 do 17 lat są określani jako "młodzi chłopcy", "dzieci", " dzieciaki", a ofiara jako "nieszczęśnik", który znalazł się na ich drodze i został zamordowany, przy czym czyn ten nie jest ani dowodem okrucieństwa, ani makabrą, jak to, ku zdziwieniu autora, określić miał komendant policji z Radomia.

Już w tym stadium postępowania autor przyjmuje autorytatywnie, iż "nieletni sprawcy nie zmasakrowali denata aż tak bardzo, jak się z początku wydawało. Owszem, pobili nieszczęśnika i spowodowali jego śmierć na skutek zachłyśnięcia się krwią, ale krwawego dzieła dopełniły potem gryzonie". Autor podziela nadto pogląd prokuratora, który doszedł "do przekonania, że nie wchodzi w grę umyślne zabójstwo w wykonaniu małoletnich sprawców, lecz jedynie umyślne pobicie z nieumyślnym skutkiem śmiertelnym".

Jest zadziwiające, jak pochopnie zostały ocenione na korzyść nieletnich sprawców zabójstwa i stan faktyczny, i kwalifikacja wstępna prokuratora. Wszak uznajemy, że jedynie prawomocny wyrok sądu daje ostateczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament