Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co jest tańsze

09 marca 1998 | Ekonomia | JL

LEASING

Alternatywa dla kredytu bankowego

Co jest tańsze

JACEK LEMIESZ

Podmiot gospodarczy planując dokonanie zakupu dobra inwestycyjnego ma do wyboru kilka instrumentów finansowych. Może skorzystać ze źródeł własnych bądź też ze środków obcych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestor winien przeprowadzić wszechstronną analizę dostępnych form finansowania, zwłaszcza kosztów, jakie się z tym wiążą. Szuka on bowiem takich metod, które są dla niego nie tylko wygodne, ale i tanie.

Wśród obcych źródeł finansowania inwestor powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę kredyt bankowy oraz leasing -- dwie najpopularniejsze na świecie formy finansowania przedsięwzięć gospodarczych. Spróbujmy więc dokonać zestawienia kosztów poniesionych przez podmiot gospodarczy na sfinansowanie inwestycji, z jednej strony za pomocą kredytu, z drugiej zaś leasingu.

Leasing czy kredyt

Tradycyjnym sposobem obsługi kredytu jest spłacanie ustalonej liczby równych rat kapitałowych, których wysokość ustala się dzieląc początkową kwotę kredytu przez liczbę rat i taką samą liczbę rat odsetkowych, płaconych w tych samych terminach co raty kapitałowe. Wysokość poszczególnej części odsetkowej obliczana jest na podstawie wysokości nie spłaconego kapitału. Wrezultacie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament