Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaczyna brakować specjalistów

09 marca 1998 | Ekonomia | JK

TYDZIEŃ NA WALL STREET

Kilka rekordów

Zaczyna brakować specjalistów

Wszystko idzie wspaniale. Ceny akcji na giełdach amerykańskich poszły jeszcze bardziej w górę. Wskaźnik Standard & Poor osiągnął rekordowy poziom 1055, 69 punktu. Zatrudnienie w lutym zwiększyło się o kolejne 310 tys. osób. Giełda nowojorska ma być otwarta przez 16-20 godzin na dobę i być miejscem obrotu akcjami wielkich przedsiębiorstw europejskich.

Machina gospodarki amerykańskiej idzie naprzód w tempie zaskakującym nawet najbardziej optymistycznych ekonomistów. W ciągu ostatniego półrocza powstały ponad dwa miliony nowych miejsc pracy. Stopień wykorzystania siły roboczej jest najwyższy w historii, gdyż zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin jest 64, 2 proc. Amerykanów w wieku produkcyjnym. Płaca szeregowych pracowników znów wzrosła w lutym o osiem centów za godzinę, co oznacza, że średnia wynosi 12, 60 dolara.

Wspaniała koniunktura podniosła zatrudnienie nawet w stanach o tradycyjnie wysokim bezrobociu. Najwyższy poziom bezrobocia mają górzysta Zachodnia Wirginia -- 6, 4 proc. i Alaska -- 7 proc. Ale wieloletnia średnia bezrobocia dla Alaski przez ostatnie dziesięciolecia przekraczała 12 proc. Oznacza to, że w USA nie ma już praktycznie wolnej siły roboczej. W skali kraju stopa bezrobocia wynosi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament