Westchnienie bez ulgi
Nie łatwo żyć w miastach
Westchnienie bez ulgi
KRYSTYNA FOROWICZ
W pierwszej piątce najbardziej zagrożonych ekologicznie miast Polski znajdują się Warszawa, Kraków, region katowicki, Łódź i Poznań, potem Wałbrzych. Smog komunikacyjny, substancje toksyczne oraz znaczne przekroczenia tak zwanego niskiego ozonu to coraz częstsze przypadki w aglomeracjach miejskich. Szacuje się, że jakość środowiska w 20 proc. wpływa na stan zdrowia ich mieszkańców.
Wśród największych zagrożeń wielkich miastach wymienia się także hałas. Prawie 30 proc. ludności w kraju mieszka na obszarach narażonych na nadmierny strumień decybeli przekraczający dopuszczalne normy. Według badań krakowskiej Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska ponad 60 proc. mieszkańców Krakowa gnębi nieustający zgiełk. W 65 proc. jego źródłem jest ruch drogowy, a w 20 proc. -- obiekty przemysłowe, 10 proc. pochodzi z ruchu kolejowego i 5 proc. lotniczego. Jak twierdzi WIOŚ, w Krakowie na niektórych trasach poziom hałasu już nie rośnie, bowiem na zatłoczonych, zakorkowanych ulicach nie ma już miejsca dla nowych samochodów. W ostatnich latach ich liczba w niektórych rejonach zwiększyła się kilkunastokrotnie.
Powietrze na terenach zurbanizowanych jest coraz brudniejsze. Wprawdzie emisja zanieczyszczeń zmniejszyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta