Chora Europa
UNIA EUROPEJSKA
Kraje "piętnastki" przestały być już wzorem gospodarczym dla świata
Chora Europa
Przystosowując się w nadchodzących 2-3 latach do warunków członkostwa w Unii Europejskiej, Polska w wielu dziedzinach prawa i gospodarki nie powinna naśladować krajów UE -- to jednoznaczny wniosek, jaki nasuwa raport stowarzyszenia przedsiębiorców i pracodawców Europy UNICE.
Wieloletni protekcjonizm, zbyt wielka presja fiskalna i zbyt sztywne regulacje rynku pracy spowodowały, że poziom życia w Unii stanowi już tylko 70 proc. istniejącego w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście większość szkodliwych przepisów została wprowadzona przez władze narodowe a nie Brukselę, natomiast przykład Wielkiej Brytanii, Holandii czy Irlandii pokazuje, że można jeszcze zachować dynamizm gospodarczy pozostając członkiem UE.
Unia Europejska przestała być już wzorem rozwoju gospodarczego dla świata. Pod względem bogactwa została prześcignięta nie tylko przez Stany Zjednoczone, ale także Japonię (pod koniec lat 70. ), gdzie jeszcze 30 lat wcześniej poziom życia był dwukrotnie niższy. W ostatnich 20 latach tempo wzrostu gospodarczego w Europie było 0, 4 pkt. proc. niższe niż w USA. To bardzo wiele, bowiem gdyby tak się nie stało, bezrobotnych w UE byłoby o 2/ 3 mniej, 6 mln zamiast 18 mln. Słaba konkurencyjność europejskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta