Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Już nie kużda jedna kupisz rzecz

09 marca 1998 | Kraj | PA

TRADYCJA

Wileńskie Kaziuki

Już nie kużda jedna kupisz rzecz

Na patrona św. Kazimierza królewicza, odbywał się w Wilnie wielki jarmark Kaziukowym zwany. Wilniucy, którzy niczym paciorki z rozerwanych korali rozpierzchli się po Polsce, próbują w niektórych miejscach osiedlenia, także i w Gdańsku, zachować tradycję zapamiętaną zlat dziecinnych.

Kużda jedna rzecz

Na to wielkie wydarzenie, przypadające 4 marca w dzień św. Kazimierza, ciągnęły na wileński Plac Łukiski furmanki z Trok, Mejszagoły, Oszmiany, Święcian i wielu bliższych i dalszych miejscowości. A przede wszystkim ze Smorgoń, słynnych nie tylko akademią, ale i obwarzankami.

Jak wspominał osiadły na Warmii, a współpracujący z olsztyńskim radiem Stanisław Bielikowicz, autor popularnych audycji "Wińcuk gada", na Kaziukach było tyle różności, "aż oka rwało patrzając".

Była "kużda jedna rzecz potrzebna w domu". Kilimy, guńki, zwoje lnianego płótna -- zwanego kurzelem, wyroby z drewna -- balie, dzieże, faski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament