Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akt prawny wielkiej wagi

09 marca 1998 | Prawo | AM

ANALIZA

Ustawa o ochronie danych osobowych, czyli o jednymzpodstawowych praw człowieka

Akt prawny wielkiej wagi

ARWID MEDNIS

Nie ma zakazu wykorzystywania danych osobowych, jest nakaz ucywilowanego obrotu nimi.

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133, poz. 883) zacznie obowiązywać 30 kwietnia 1998 r. Warto zawczasu wyjaśnić niektóre kwestie.

Prace nad nią rozpoczęto sześć lat temu, kiedy problem ochrony prywatności informacyjnej jakby w ogóle nie istniał, lub inaczej -- istniał, lecz nie w świadomości społeczeństwa, które przywykło do tego, że władza posiada o nas informacje, o których my nie wiemy i nie jesteśmy w stanie kontrolować ich obiegu. Przez te sześć lat sporadycznie tylko mówiono o problemie gromadzenia danych osobowych.

Kiedy ostatnio sprawę nagłośniono, wypowiedzi dotyczyły głównie zagrożeń ze strony firm marketingowych przysyłających nam reklamówki, tak jakby nie było większych niebezpieczeństw, związanych z niejednokrotnie skandalicznymi działaniami niektórych placówek ochrony zdrowia, firm ubezpieczeniowych, administracji prowadzącej rozmaite ewidencje i rejestry itp. Na marginesie tylko warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego jako jedyne zainteresowało się pracami nad ustawą (a gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament