Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oferta nadal tradycyjna

09 marca 1998 | Ekonomia | AK

Na mieszkańca przypada 680 dolarów eksportu

Oferta nadal tradycyjna

Ubiegły rok był drugim z kolei okresem szybkiego narastania deficytu w handlu zagranicznym. Wypłaty za import były o 11, 3 mld dolarów wyższe niż wpływy z eksportu. Według Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, w tym roku przewaga tempa przyrostu importu powinna się zmniejszać. Deficyt nadal będzie jednak rósł i może osiągnąć poziom 14, 5 mld dolarów.

W edług wstępnych danych NBP dotyczących bilansu płatniczego (płatności towarowe dokonywane za pośrednictwem banków) , wpływy z eksportu zwiększyły się w ubiegłym roku o 11, 5 proc. , a wypłaty za import o 18, 3 proc. Różnica między tempem wzrostu eksportu a importu była jednak znacznie mniejsza niż rok wcześniej, kiedy wpływy wzrosły o 6, 7 proc. , a wypłaty o 31, 9 proc.

Deficyt rośnie wolniej

Skutkiem tych dysproporcji było szybkie narastanie deficytu handlowego -- od 1, 8 mld dolarów w 1995 roku do 11, 3 mld dolarów w roku ubiegłym. Pogorszyła się też relacja deficytu do obrotów ogółem -- gdy w 1995 r. stanowił on 3, 8 proc. całości obrotów, to w roku ubiegłym był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament