W hodowli zwierząt antybiotyki są stosowane jak komponent paszowy
MEDYCYNA
W hodowli zwierząt antybiotyki są stosowane jak komponent paszowy
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Pod koniec XX wieku coraz częściej pojawiają się chorobotwórcze bakterie, z którymi nie mogą poradzić sobie lekarze. Na niektóre zakażenia gronkowcami i paciorkowcami nie pomagają nawet antybiotyki stosowane wyłącznie w ostateczności. Lekarze uspokajają, że nie grozi nam wybuch jakiejś poważniejszej epidemii. Nigdy jednak nie było tak poważnych obaw, że współczesnej medycynie grozi kryzys, jeśli antybiotyki nie przestaną być nadużywane.
Na Madagaskarze u szesnastoletniego chłopca wykryto bakterie dżumy oporne na wszystkie rutynowo stosowane antybiotyki. Już wkrótce mogą pojawić się w jakimkolwiek innym zakątku świata, bo zarazek łatwo przekazuje oporność innym bakteriom. Ostatnio ponownie dały o sobie znać epidemie czarnej śmierci, jak w średniowieczu nazywana była dżuma. W latach 90. pojawiły się w Afryce Wschodniej, na Madagaskarze, w Peru oraz Indiach. Niestety, podobnie nasilają się też inne zakażenia bakteryjne w krajach rozwiniętych, szczycących się najwyższym poziomem opieki medycznej.
Szpitale wylęgarnią zarazków
W Europie, USA i Japonii najbardziej niebezpiecznym miejscem, gdzie można się zarazić opornymi na leczenie bakteriami, są szpitale. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta