Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skończy się na naganie

09 marca 1998 | Świat | JK

USA

Clintonowi nie grozi utrata stanowiska w związku z tzw. aferą rozporkową

Skończy się na naganie

JACEK KALABIńSKI

z waszyngtonu

Prezydentowi Clintonowi nie grozi zdjęcie ze stanowiska przez Kongres, nawet jeżeli specjalny prokurator Kenneth Starr udowodni mu, że popełnił krzywoprzysięstwo w związku ze swoim romansem z Moniką Lewinsky.

Przywódca republikańskiej większości w Senacie Trent Lott powiedział w sobotnim wywiadzie telewizyjnym, że prokurator powinien jak najszybciej doprowadzić dochodzenie do końca, postawić winnych w stan oskarżenia i zakończyć tę sprawę. Jednocześnie Lott zasugerował, że Izba Reprezentantów może dojść do wniosku, iż występki Clintona nie są na tyle poważne, aby zasługiwały na najwyższą karę, jaką dla prezydenta jest "impeachment", tzn. pozbawienie władzy przez Kongres. Lott stwierdził, że komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów może wystąpić okarę niższego stopnia, jaką jest nagana. Senat, jego zdaniem, zatwierdziłby taką karę.

Jak ukarać prezydenta

Konstytucja USA przewiduje, że za przestępstwa lub moralnie naganne występki popełnione przez prezydenta Kongres może dokonać "impeachmentu", czyli przeprowadzić proces sądowy szefa państwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1330

Spis treści
Zamów abonament