Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisanie o genialnym matematyk

28 stycznia 1994 | Nauka i Technika | AW

Geniusz -- a jednak człowiek

Pisanie o genialnym matematyk

jest zadaniem niewdzięcznym, gdyż trzeba pokazać, w czym jego geniusz się przejawił. A sama matematyka jako nauka ma charakter -- jak wiadomo -- abstrakcyjny i hermetyczny. Popularne prezentowanie jej osiągnięć jest trudne dla matematyków. Dla niematematyków jest to więcej niż trudne. Stąd też jest rzeczą zrozumiałą, że Roman Kałuża -- publicysta i popularyzator -- pisząc książkę o Stefanie Banachu korzystał z pomocy matematyków. Dzięki temu -- moim zdaniem -- wywiązał się z trudnego zadania, którego się podjął.

Nie ulega wątpliwości, że książka ta jest bardzo potrzebna. Największy polski matematyk i jeden z największych matematyków XX wieku jest postacią, o której wiemy żenująco mało. A jest to postać nie tylko wielka, ale i bardzo sympatyczna.

Nazwisko, dzieła i osiągnięcia Banacha znane są matematykom na całym świecie. Chociaż -- jak słusznie podkreśla Roman Kałuża -- w publikacjach zagranicznych rzadko podaje się, że był to polski uczony.

W podręcznikach uniwersyteckich i monografiach mowa jest o przestrzeniach Banacha, o twierdzeniu Banacha...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 181

Spis treści
Zamów abonament