Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki będzie samorząd gospodarczy

28 stycznia 1994 | Ekonomia | AW

Do redakcji

Jaki będzie samorząd gospodarczy

Problem samorządu gospodarczego (poruszony przez "Rzeczpospolitą" 18 bm. w tekście Ewy Barlik) oczekuje pilnego uregulowania ustawowego.

Kluczowym bodźcem do tworzenia samorządu gospodarczego w okresie przekształceń strukturalnych i własnościowych byłoby wprowadzenie obligatoryjnej przynależności do organizacji samorządu gospodarczego. Jednak ta słuszna idea zaproponowana jest w ułomnym projekcie aktu prawnego, którego uchwalenie w proponowanym brzmieniu mogłoby być bardzo szkodliwe dla idei samorządności gospodarczej.

Nie jest możliwe, aby wszystkie problemy rozwiązywane były przez jednorodną organizację podmiotów gospodarczych. W krajach o gospodarce rynkowej są one rozwiązywane przez co najmniej cztery typy instytucji w różny sposób umocowane przez prawo:

1. Organizacje pracodawców, których podstawowym celem działania jest długofalowy, bezkonfliktowy rozwój przedsiębiorstwa. Jest on niemożliwy bez stałego dialogu pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami pracowników, ograniczającego siłę i zasięg konfliktów na tle pracy. W gospodarce rynkowej tego typu konflikt o dużym natężeniu w przedsiębiorstwie powoduje chwilową nieobecność jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 181

Spis treści
Zamów abonament