Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paktować o zdrowie

28 stycznia 1994 | Prawo | KT

Paktować o zdrowie

Różne środowiska opowiadają się za zawarciem paktu społecznego o opiece zdrowotnej. Słowo pakt często używane jest jako synonim reformy. To ostatnie widać już bardzo się zużyło, a zmian, które w ostatnich latach wprowadzono w opiece zdrowotnej i w jej otoczeniu, wielu nie zauważa albo nie utożsamia z reformą. Nie spełniły się bowiem oczekiwania pacjentów i pracowników służby zdrowia.

Liczne są środowiska medyczne, które wciąż opowiadają się za radykalnymi posunięciami, obejmującymi wszystkie aspekty opieki zdrowotnej i przynoszącymi natychmiastowe efekty: wysokie płace, wspaniałą organizację i aparaturę, zadowolenie pacjentów.

Takich oczekiwań, niestety, nie można spełnić w ciągu najbliższych lat. Istnieje więc obawa o wzrost frustracji i społeczne jej skutki.

Niektórzy, postulując wprowadzenie nowego systemu ochrony zdrowia, widzą potrzebę negocjacji w tej sprawie. Przykładem -- przekazany mediom apel VI Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Łodzi. Jest on dowodem powszechnej już świadomości, że systemowe zmiany naruszą wiele grup interesów -- pacjentów, pracowników, działaczy samorządowych, dysponentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 181

Spis treści
Zamów abonament