Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za grunt

28 stycznia 1994 | Prawo | IC

Polemiki

Odszkodowanie za grunt

Pisząc "Odszkodowanie tylko za goły grunt" miałem nadzieję zaciekawić czytelników. Nie pomyliłem się; 17 grudnia ukazała się wypowiedź jednego z przeciwników moich poglądów, zatytułowana "A jednak grunt z budynkami". Przypomnę więc, że mój artykuł dotyczył wyłącznie odszkodowania za grunty wydzielone w toku podziału nieruchomości pod ulice, na wniosek jej właściciela, więc zgodnie z jego wolą (na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości) .

Mój adwersarz wprowadza więc w błąd czytelników pisząc, że "konkluzja autora sprowadzała się do poglądu, że odszkodowanie wypłacone właścicielom gruntów wydzielonych pod budowę ulic powinno obejmować wyłącznie wartość <<gołego gruntu (ziemi) >>". To nieprawda. Starałem się udowodnić porównując przepisy art. 10 i 16 (ten ostatni dotyczy także odszkodowania za grunty wydzielone pod ulice podczas scalania i podziału nieruchomości na działki przeznaczone pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne) , dlaczego właścicielowi nieruchomości dzielonej na jego wniosek należy się odszkodowanie za "goły grunt (ziemię) ". Wskazałem różną sytuację prawną w obu przypadkach. Konsekwencją tego jest różnica dopuszczalnego -- zgodnie z ustawą --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 181

Spis treści
Zamów abonament