Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raj dla spekulantów

27 stycznia 1999 | Ekonomia | CA PW KS

SESJA

WIG zyskał 5, 6 proc.

Raj dla spekulantów

Wtorkowa sesja przyniosła zdecydowany wzrost wartości akcji większości spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Nie ma na razie racjonalnych przyczyn takiego zachowania rynku. Należy zwrócić uwagę, że większość zwyżek o dbyła się przy niedużych obrotach, co może oznaczać, że wzrost kursów części spółek był przypadkowy.

Tak silnych podwyżek cen nie uzasadniała także sytuacja na głównych giełdach zagranicznych, chociaż w Stanach Zjednoczonych nadal trwa hossa. Sygnałem, który może uspokoić nieco stargane nerwy zarówno zagranicznych, jak i polskich inwestorów, może być ogłoszona we wtorek decyzja władz chińskich o tym, że nie będzie dewaluacji chińskiej waluty, czyli juana. Giełda w Tokio zareagowała na tę wiadomość pozytywnie. Powszechnie bowiem obawiano się, że nowym zarzewiem kryzysu finansowego będą właśnie Chiny. Jakie miałoby to konsekwencje dla rynków kapitałowych na całym świecie, w tym w Polsce, nie trzeba chyba nikomu mówić.

Kursy akcji pięciu spółek osiągnęły minima -- Hydrobudowy Gdańsk, Universalu, Jarosławia, Odlewni i Trans Universal Poland. Z górkami notowane były Softbank i Gant, a z redukcją kupna -- Agros. Jest to wynik dużych transakcji pakietowych zawartych akcjami tej spółki w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1606

Spis treści
Zamów abonament