Podział majątku wspólnego
Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Podział majątku wspólnego
ROMUALD GILEWICZ
Sprawy o podział majątku wspólnego małżonków, podobnie jak sprawy o dział spadku, w praktyce sądowej należą do najtrudniejszych, pracochłonnych i najbardziej uciążliwych.
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa obejmująca dorobek małżonków. Dotyczy ona dochodów obojga, również gdy zarobkuje tylko mąż, a żona zajmuje się domem i wychowaniem dzieci. Wspólność jest łączna, tzn. w czasie trwania małżeństwa dorobku nie mierzy się ułamkami. Innymi słowy, wspólność jest pełna i nieograniczona.
Wspólność majątkowa małżonków ustaje i przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych na skutek:
- śmierci jednego z małżonków,
- rozwodu,
- unieważnienia małżeństwa,
- umowy zawartej między małżonkami w formie aktu notarialnego lub orzeczenia sądu o zniesieniu wspólności majątkowej.
Konsekwencją ustania wspólności majątkowej jest podział majątku. Gdy jest on niewielki, nie ma potrzeby go dzielić. Podziału mogą dokonać osoby zainteresowane ugodowo, nie sporządzając nawet żadnego dokumentu. Konieczność sformalizowania podziału występuje wówczas, gdy w skład majątku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta