Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podsłuch i kontrola korespondencji

27 stycznia 1999 | Prawo | WJ DP

PRZESTĘPCZOŚĆ

Projekt nowelizacji ustawy o Policji

Podsłuch i kontrola korespondencji

WIESŁAW JASIŃSKI, DARIUSZ POTAKOWSKI

Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Wśród sugerowanych zmian szczególnie istotne, także dla ogółu obywateli, są te, które dotyczą możliwości wglądu w przesyłki oraz podsłuchu informacji przekazywanych w systemie teletransmisji i telekomunikacji.

Art. 19 ust. 1 projektu przewiduje, iż w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych w celu zapobieżenia lub wykrycia przestępstw i ich sprawców wymienionych enumeratywnie w ustawie można zastosować kontrolę korespondencji i środków technicznych. Tym samym rozszerza się cel prowadzenia tych czynności na "wykrycie sprawców" przestępstw oraz na "możliwość zabezpieczenia dowodów". W znacznym stopniu zbliża to czynności operacyjne do celów postępowania przygotowawczego, jakie np. może być wszczęte na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji. Poza tym może to znacznie usprawnić działania wykrywcze.

Zakres przedmiotowy

Przewiduje się, iż kontrolę korespondencji i środki techniczne można stosować (z zachowaniem warunków przewidzianych w ustawie) w celu zapobieżenia lub wykrycia przestępstw i sprawców przestępstw:

    ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1606

Spis treści
Zamów abonament