Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ofiary czy kaci

27 stycznia 1999 | Książki | KM

HISTORIA

W 1937 roku -- twierdzi Wiktor Suworow: "Stalin oczyścił elitę władzy z pijanych krwią szaleńców"

Ofiary czy kaci

KRZYSZTOF MASłOń

Wswoim czasie z Wiktora Suworowa usiłowano uczynić drugiego Jamesa Bonda. Nic z tego nie wyszło, gdyż autor "Akwarium" zupełnie nie odpowiada powszechnym wyobrażeniom o superagencie, choć przecież jego ucieczka do Wielkiej Brytanii w 1978 r. musiała wstrząsnąć posadami wywiadu sowieckiego, skoro Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR z miejsca skazało go -- oczywiście, zaocznie -- na karę śmierci. W kolejnych książkach -- a "Oczyszczenie" jest, zdaje się, jedenastą -- dowiódł zresztą, że o funkcjonowaniu radzieckiego wywiadu wojskowego -- GRU wiedział niemało. Nic dziwnego, że czytelnicy chętnie sięgali i po "Lodołamacz", i po "Żołnierzy zwycięstwa", a także po całkowicie fantastyczne powieści -- ztym, że utrzymane w konwencji political fiction -- w rodzaju "Kontroli" i "Wyboru".

Tym razem jednak Suworow wkroczył na teren historii i publicystyki politycznej, przypominając, że wkońcu jest nie tylko eksagentem, ale -- było nie było -- dyplomatą i historykiem. I napisał na nowo dzieje ZSRR, ze szczególnym uwzględnieniem okresu stalinowskiego, czystki 1937 roku i II wojnyświatowej. Żeby sprawę od razu postawić jasno, powiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1606

Spis treści
Zamów abonament