Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Optymiści, pesymiści, realiści

27 stycznia 1999 | Moja Kariera | AK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SONDAŻ: Stan ducha polskich menedżerów

Optymiści, pesymiści, realiści

/teksty/praca_990127/praca_a_1-1.F.gif">

ANDRZEJ K. KOŹMIŃSKI

W ostatnim okresie istnienia Związku Radzieckiego opowiadano sobie raczej makabryczny dowcip na temat różnic pomiędzy optymistami, pesymistami i realistami. Otóż optymiści uczyli się angielskiego, pesymiści chińskiego, a realiści strzelania. W ten sposób widziano wpływ optymizmu lub pesymizmu na długofalowe decyzje. W prowadzonych przez "Rzeczpospolitą" od 1992 roku badaniach menedżerskich uwzględniano ten czynnik, a w tym roku skojarzenie optymizmu lub pesymizmu ze wschodnim sąsiadem wydaje się szczególnie uzasadnione.

W 1998 roku już po raz kolejny Sopocka Pracownia Badań Społecznych przeprowadziła na zlecenie "Rzeczpospolitej" badania opinii i postaw polskich menedżerów. Badanie prowadzono na kwotowej próbie 750 osób (rok temu było ich 540) obejmującej reprezentatywny przekrój różnych kategorii kierowników naszych przedsiębiorstw. Tak się złożyło, że w 1998 roku badanie prowadzono w czerwcu, czyli w przededniu rosyjskiego kryzysu. Kiedy przesłano mi rozkład odpowiedzi na pytania poziomu optymizmu (względnie pesymizmu) respondentów (o którym pisałem dla "Rzeczpospolitej" na podstawie wyników badania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1606

Spis treści
Zamów abonament