Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytać - nie czytać - 990127

27 stycznia 1999 | Książki | KM ŁG

Czytać - nie czytać
 • HISTORIA: Ofiary czy kaci
 • WARTO: Z dala od polityki
 • NIE WARTO: Najnudniejszy debiut roku HISTORIA: W 1937 roku - twierdzi Wiktor Suworow: "Stalin oczyścił elitę władzy z pijanych krwią szaleńców"

  Ofiary czy kaci

  KRZYSZTOF MASŁOŃ

  W swoim czasie z Wiktora Suworowa usiłowano uczynić drugiego Jamesa Bonda. Nic z tego nie wyszło, gdyż autor "Akwarium" zupełnie nie odpowiada powszechnym wyobrażeniom o superagencie, choć przecież jego ucieczka do Wielkiej Brytanii w 1978 r. musiała wstrząsnąć posadami wywiadu sowieckiego, skoro Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR z miejsca skazało go - oczywiście, zaocznie - na karę śmierci. W kolejnych książkach - a "Oczyszczenie" jest, zdaje się, jedenastą - dowiódł zresztą, że o funkcjonowaniu radzieckiego wywiadu wojskowego - GRU wiedział niemało. Nic dziwnego, że czytelnicy chętnie sięgali i po "Lodołamacz", i po "Żołnierzy zwycięstwa", a także po całkowicie fantastyczne powieści - z tym, że utrzymane w konwencji political fiction - w rodzaju "Kontroli" i "Wyboru".

  Tym razem jednak Suworow wkroczył na teren historii i publicystyki politycznej, przypominając, że w końcu jest nie tylko eksagentem, ale - było nie było - dyplomatą i historykiem. I napisał na nowo dzieje ZSRR, ze szczególnym uwzględnieniem

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1606

Spis treści
Zamów abonament