Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsolidacja

27 stycznia 1999 | Książki | ŁG
źródło: Nieznane

BILANS 1998: Zmiany na światowym rynku wydawniczym

Konsolidacja

RYS. JANUSZ MAJEWSKI-MAYK

ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI

PWN jest pierwszą w Polsce dużą grupą wydawniczą. Mają obecnie udziały w kilku oficynach w kraju, a także na Węgrzech i w Ukrainie. W ubiegłym roku kupili udziały w: Wydawnictwie Lekarskim PZWL, Wydawnictwie Prawniczym, Agencji Informacyjno-Wydawniczej i w Lex Media. Rozmowy prowadzono z kilkunastoma innymi firmami i zapewne kilka z nich w przyszłości dołączy do grupy PWN.

Działania PWN, będące czymś nowym na polskim rynku wydawniczym, odzwierciedlają światowe trendy w edytorstwie. Konsolidacja kapitału, łączenie się dużych wydawnictw i sieci dystrybucji książek w grupy, to zjawisko bardzo charakterystyczne dla tego rynku. Ubiegły rok był zresztą pod tym względem szczególny, nigdy jeszcze nie mówiło się tak wiele o monopolizacji światowego rynku książki przez kilka firm, faktem jednak jest, że w 1998 roku przeznaczono ogromne środki właśnie na konsolidację.

Amerykański tygodnik "Publishers Weekly" wyliczył, że 15 najważniejszych ubiegłorocznych połączeń firm wydawniczych i księgarskich kosztowało ponad 11 miliardów dolarów. Te 11 miliardów wydało zaledwie 8 spółek. Wszystko są to firmy dobrze znane na światowym rynku książki: Bertelsmann, Harcourt, Pearson, Reed Elsevier, Wolter's...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1606

Spis treści
Zamów abonament