Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawosławie i hellenizm

07 lipca 2000 | Publicystyka, Opinie | TS
źródło: Nieznane

Grecja

Kościół i państwo

Prawosławie i hellenizm

Mnich w monastyrze Watopediu na górze Athos. Cisza i medytacja to podstawowe aspekty życia w tej autonomicznej republice mnichów, gdzie od średniowiecza istnieją wyłącznie męskie monastyry i gdzie do dziś kobiety nie mają prawa wstępu.

(C) AP

Teresa Stylińska

Plac Arystotelesa w centrum Salonik i plątaninę przyległych ulic i zaułków szczelnie wypełniał zbity tłum. Nawet jeśli organizatorzy, którzy liczyli na obecność 350 tysięcy osób, przesadzili w oczekiwaniach, to i tak, według policji, w manifestacji musiało uczestniczyć co najmniej 100 tysięcy ludzi. Stali pod transparentami, na których widniały hasła zwięzłe i wymowne: "Grecja, prawosławie, Europa!" czy "Bizancjum, głowa do góry!".

Do Salonik zjechali mieszkańcy całej północnej i środkowej Grecji, od Epiru na zachodzie po Trację na wschodzie i półwysep Wolos na południu - dawną diecezję arcybiskupa Christodulosa, dziś prymasa greckiego Kościoła prawosławnego. To on właśnie był główną osobą na niedawnym wiecu w Salonikach, któremu - zgodnie z duchem greckiej religijności - nadał akcenty tyleż wyznaniowe, co narodowe. Arcybiskup przemawiał, ale i prowadził dialog. - Czy chcecie zachować naszą tożsamość,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2055

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament