Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Las, który trzeba zasadzić

07 lipca 2000 | Plus Minus | MP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

POLSKIE OFIARY HOLOKAUSTU

Las, który trzeba zasadzić

RODZINA ULMÓW PRZED SWOIM DOMEM W MARKOWEJ, W KTÓRYM UKRYWALI ŻYDÓW

ARCHIWUM RODZINY ULMÓW

MACIEJ PIOTROWSKI

Lata okupacji, gdzieś w Polsce. Genia Klepfisz-Judzka prosi swoją przyjaciółkę Bronię, aby zaopiekowała się jej synkiem. Michałek powinien dużo jeść, bo nie wiadomo, co go jeszcze czeka. "Moja droga Broniu - pisze w liście Genia - daj mu z całego serca wszystko, a ja będę ci wdzięczna do końca moich dni. On jest taki delikatny i wrażliwy."

Cały świat wysłuchał tej prośby, przypomnianej podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Yad Vashem. Cały świat zapłakał, wraz z papieżem, po usłyszeniu informacji, że matka i syn zginęli w Oświęcimiu pod koniec 1944 roku. Nam, Polakom, zabrakło jednak informacji: a co z Bronią? Czy przeżyła wojnę? Czy Genia Klepfisz wiedziała, że Bronia ryzykuje życie, spełniając jej prośbę?

List został napisany 27 września 1943 roku. W tym czasie w Polsce wszyscy już wiedzieli, że pomaganie Żydom i ich ukrywanie karane jest śmiercią. Tylko w Polsce, spośród okupowanych w Europie krajów, obowiązywała tak nieludzka kara za najbardziej ludzki odruch - litość dla drugiego człowieka. Dlaczego tak wielu ludzi tak szybko o tym zapomniało po wojnie? I dlaczego my, Polacy, wstydzimy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2055

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament