Mały świat bagien i ptaków
Mały świat bagien i ptaków
- Do wygrania podróż do Włoch
Jeśli komuś do wypoczynku wystarczy śpiew ptaków, obserwacja ich lotu, tańca godowego i niezliczonych gniazd oraz spacery przez bagienne lasy i moczary, to Poleski Park Narodowy będzie dla niego doskonałym miejscem na spędzenie weekendu lub dłuższy pobyt.
Poleski Park Narodowy, założony w 1990 r. w zachodniej części Polesia, zajmuje ponad 9700 ha. Składa się głównie z torfowisk, łąk i lasów. Występuje tu niemal tysiąc gatunków roślin, w tym dużo gatunków charakterystycznych dla północnej Europy, będących pozostałością po epoce lodowcowej, np. brzoza niska, wierzba lapońska, turzyca torfowa i wierzba borówkolistna. Dużą osobliwością parku są rośliny owadożerne, występuje dziewięć gatunków tych roślin, w tym aż trzy gatunki rosiczki.
Wśród drzew najpospolitsza jest sosna, nieco mniej występuje tu brzóz i olch. Wokół jezior rosną karłowate odmiany sosen, brzóz i wierzb, tworzące miniaturową europejską tundrę i lasotundrę. Najliczniejszą grupę zwierząt w parku stanową ptaki, zwłaszcza te związane ze środowiskiem wodno-błotnym. Gady, płazy, ryby i ssaki także nie omijają tego miejsca. Powoli i statecznie kroczy tu przez życie coraz rzadszy w Polsce żółw błotny. W parkowych wodach
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta