Za granicą
G7: słabszy pęd do reform systemu finansowego
Pojawienie się wzrostu gospodarczego na świecie zmniejsza zapał krajów rozwiniętych do reformowania międzynarodowego systemu finansowego. Po kryzysach w 1997 r. w Azji i w 1998 r. w Rosji oraz Brazylii sprawa ta powracała pod obrady kolejnych spotkań przedstawicieli G7. -Teraz jest w nas więcej euforii, bo nie doszło do załamania się gospodarki światowej. Musimy jednak zatwierdzić minimum przepisów światowych niezbędnych do dobrego funkcjonowania integracji światowej - stwierdził b. szef MFW Michel Camdessus na kilka dni przed kolejnym spotkaniem G7 w Japonii.
UE walczy z praniem pieniędzy
Parlament Europejski zatwierdził plany zaostrzenia przepisów w UE dotyczących walki z praniem brudnych pieniędzy. Projekt dyrektywy zalicza dodatkowo prawników, księgowych, doradców podatkowych i firm obrotu nieruchomościami do grona banków i pośredników usług finansowych, którzy muszą informować władze o podejrzanych transakcjach na ponad 15 tys. EUR. Marszandzi, organizatorzy akcji dzieł sztuki i sprzedawcy wyrobów luksusowych o wartości ponad 50 tys. EUR będą też obowiązani informować o swych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta