Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Resocjalizacja urzędników

07 lipca 2000 | Publicystyka, Opinie | TT

NAUKA

Wiele projektów badawczych nie doczekało się zatwierdzenia przez KBN z powodu braku odpowiednich formularzy

Resocjalizacja urzędników

TADEUSZ TYSZKA

Główne narzekania w środowisku nauki dotyczą rzecz jasna małych pieniędzy przeznaczanych przez państwo na naukę. Niektóre publikacje pokazują mały zapał i małe osiągnięcia pracowników nauki. Warto też zwrócić uwagę na sprawność urzędników powołanych do obsługi badań naukowych.

Koncentracja urzędów i urzędników raczej na sobie niż na zewnętrznym otoczeniu nie jest bynajmniej specyfiką polską. W jednym z zachodnich krajów pewien centralny urząd chciał usprawnić system podejmowania decyzji. Zaproszono do pomocy znanego specjalistę od procedur podejmowania decyzji. Specjalista zaczął od "wydobycia" od urzędników ważnych kryteriów, według których w urzędzie tym podejmuje się decyzje. Kiedy je zebrał i uporządkował okazało się, że na dziesięć mniej więcej takich kryteriów tylko jedno dotyczyło interesu obsługiwanych obywateli, pozostałe wiązały się w taki czy inny sposób z wygodą lub interesem urzędników, z rozwojem urzędu itd.

Owa przemożna chęć sterowania podległą dziedziną według celów i kryteriów urzędniczych musi być ograniczana; usunięta kompletnie, niestety, nigdy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2055

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament