Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność w jaskini

30 sierpnia 2003 | Plus Minus | JŻ
źródło: Nieznane

Pytania o Polskę

Wolność w jaskini

RYS. JANUSZ KAPUSTA

Codzienne informacje o korupcji przenikającej do struktur państwa upoważniają do debaty na temat, co zrobiliśmy ze złotym rogiem odzyskanej wolności. Czym tłumaczyć fakt, że przedstawiciele środowisk, które jeszcze niedawno broniły wielkich ideałów, decydują się na udział w skróconym kursie uczciwości? A wiele osób, które wczoraj strzegły wolności i solidarności, dziś kojarzy władzę przede wszystkim z kasą, demonstrując osobisty twórczy wkład do historii nihilizmu polskiego?

Karierowiczów i populistów będziemy mieć zapewne w każdym pokoleniu; istotna jest jednak reakcja elit opiniotwóczych. Gorzej, gdy ktoś podniesiony przez życie do rangi przedstawiciela tychże elit, zaczyna usprawiedliwiać styl wschodnich nowobogackich retoryką zachodnich przedstawicieli pokolenia 1968. Takie właśnie połączenie znajduję w wielu wypowiedziach, sprowokowanych mądrym i głębokim artykułem Jerzego Sosnowskiego, w którym na łamach "Gazety Wyborczej" wyraził on ubolewanie, że lęk przed dyktaturą wartości prowadzi w polskich warunkach do bolesnych form nihilizmu. Niepokoi także to, że krytycy Sosnowskiego ograniczyli się do powtórki haseł z 1968 roku, ozdobionych cytatami z Boya i Krzywickiej, niewielką uwagę zwracając na to, że od czasu ich sformułowania świat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament