Wolność w jaskini
Wolność w jaskini
RYS. JANUSZ KAPUSTA
Codzienne informacje o korupcji przenikającej do struktur państwa upoważniają do debaty na temat, co zrobiliśmy ze złotym rogiem odzyskanej wolności. Czym tłumaczyć fakt, że przedstawiciele środowisk, które jeszcze niedawno broniły wielkich ideałów, decydują się na udział w skróconym kursie uczciwości? A wiele osób, które wczoraj strzegły wolności i solidarności, dziś kojarzy władzę przede wszystkim z kasą, demonstrując osobisty twórczy wkład do historii nihilizmu polskiego?
Karierowiczów i populistów będziemy mieć zapewne w każdym pokoleniu; istotna jest jednak reakcja elit opiniotwóczych. Gorzej, gdy ktoś podniesiony przez życie do rangi przedstawiciela tychże elit, zaczyna usprawiedliwiać styl wschodnich nowobogackich retoryką zachodnich przedstawicieli pokolenia 1968. Takie właśnie połączenie znajduję w wielu wypowiedziach, sprowokowanych mądrym i głębokim artykułem Jerzego Sosnowskiego, w którym na łamach "Gazety Wyborczej" wyraził on ubolewanie, że lęk przed dyktaturą wartości prowadzi w polskich warunkach do bolesnych form nihilizmu. Niepokoi także to, że krytycy Sosnowskiego ograniczyli się do powtórki haseł z 1968 roku, ozdobionych cytatami z Boya i Krzywickiej, niewielką uwagę zwracając na to, że od czasu ich sformułowania świat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta