Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pan Czelski

30 sierpnia 2003 | Ekonomia | JK

MOIM ZDANIEM

JAN KRZYSZTOF BIELECKI

Pan Czelski

Podobno Roman Abramowicz nie lubi tego przydomka, bo tak kończą się polskie nazwiska. Ale właśnie w ten sposób nazwała brytyjska prasa nowego właściciela londyńskiego klubu piłki nożnej Chelsea. Abramowicz twierdzi, że wydanie ponad 220 milionów funtów to dla niego zaspokojenie młodzieńczych marzeń, a nie inwestycja. Niekoniecznie jednak muszą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Zwłaszcza jeśli Chelsea będzie odnosić sukcesy sportowe.

Kupując Chelsea, Roman Abramowicz dołącza do grona potentatów biznesu, którzy zainwestowali w piłkę nożną. Mało tego, w Wielkiej Brytanii wychodzi zdecydowanie na czoło. Wprawdzie podobną kwotę na zakupy zawodników wyłożył Mohamed Fayed, znany właściciel Harrodsa, ale jego majątek wycenia się tylko na niespełna pół miliarda funtów. Znanym inwestorem jest także rodzina Moors (wyceniania na 1,25 mld funtów), ale ich zaangażowanie finansowe w klub Liverpool wynosi tylko 40 mln GBP. Znany przedsiębiorca Alan Sugar, jeden z twórców komputera osobistego, w Wielkiej Brytanii wart ponad 600 mln GBP, ma 13 proc. akcji klubu Tottenham. Główni (12 proc.) udziałowcy Manchester United, największego i najlepszego pod względem finansów klubu na świecie -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament