Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Solidarność na sklejce

30 sierpnia 2003 | Plus Minus | PA
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

GDZIE SĄ DOKUMENTY Z SIERPNIA '80?

Solidarność na sklejce

Tablice z postulatami na bramie nr 2

FOT. (C) PAI

W dziejach najnowszych Sierpień '80 i narodziny "Solidarności" były wydarzeniami bez precedensu. Od nich zaczęły się przemiany nie tylko w skali kraju, ale Europy i świata - mówi profesor Daria Nałęcz, dyrektor naczelny Archiwów Państwowych. Polscy archiwiści i historycy postanowili zgłosić na światową listę UNESCO "Pamięć Świata" tekst porozumienia sierpniowego. Okazało się jednak, że zaginęły obydwa oryginalne egzemplarze.

W przypływie determinacji sięgnięto po dwie tablice z sosnowej sklejki, na których spisano 21 strajkowych postulatów. Te same, które w 1980 r. wisiały nad wejściem do Stoczni Gdańskiej.

Sztandar dla wszystkich

Postulaty powstawały w nocy z 16 na 17 sierpnia. Decydujący wpływ na ich kształt miał Bogdan Borusewicz. - Około piątej rano wziąłem listę postulatów. Pogrupowałem je. Kolejność narzucała taktykę. Pierwsze dotyczyły niezależnych związków zawodowych, ograniczenia cenzury, bezpieczeństwa dla strajkujących i zwolnienia więźniów politycznych - wspomina po latach ówczesny działacz wolnych związków i KSS KOR. - To miał być taki sztandar, pod którym mogli się wszyscy zgromadzić - dodaje.

Borusewicz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament