Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Licencja na koło

30 sierpnia 2003 | Prawo | SW
źródło: Nieznane

Parlament Europejski zastanawia się nad wprowadzeniem patentów na rozwiązania programistyczne

Licencja na koło

COLLAGE PAWEŁ GAłKA

CO SĄDZĄ PROGRAMIŚCI

SŁAWOMIR WIKARIAK

W poniedziałek Parlament Europejski będzie debatował nad ewentualnym wprowadzeniem nowego rodzaju patentów na oprogramowanie komputerowe w Unii Europejskiej. Projekt wywołuje oburzenie niezależnych programistów. Ich zdaniem oznacza zwiększenie monopolu dużych firm komputerowych.

Program komputerowy to produkt złożony, korzystający z wielu różnych algorytmów. Każdy z nich wykonuje pewne zadania, będące częścią większej całości. Twórcy oprogramowania często wykorzystują już wymyślone rozwiązania do osiągania nowych celów. To jeden z czynników pozwalających na ciągły rozwój technik programowania.

Prawa do pomysłu

Obecnie producentów oprogramowania chroni prawo autorskie, czyli przysługuje im ochrona gotowego produktu. W poniedziałek Parlament Europejski będzie się zastanawiał nad ewentualnym wprowadzeniem patentów na rozwiązania programistyczne, wzorując się na prawie amerykańskim. Oznaczałoby to możliwość opatentowania nie tylko samego programu, ale i pomysłu nań (np. pomysłu na edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny). Jeśli deputowani europejscy zdecydują się na ten krok,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament