Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sacrum i profanum

30 sierpnia 2003 | Rzeczpospolita poleca | AW
źródło: Nieznane

Temat to niesłychanie pojemny i budzący wiele skojarzeń

Sacrum i profanum

Filharmonia Krakowska, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy

FOT. WOJCIECH PLEWIŃSKI

Na początek nowego sezonu Biuro Festiwalowe Kraków 2000 organizuje we współpracy z Filharmonią Krakowską i przy udziale Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (wystawa partytur twórców XX stulecia) festiwal Sacrum - Profanum.

W każdym akcie twórczym jest coś z metafizyki, a muzyka jak chyba żadna inna sztuka ma zdolność ewokowania uczuć wyższych. Przed 150 laty Robert Schumann wyznał, że muzyka jest dla niego "językiem pozwalającym na porozumiewanie się z zaświatem". Powstałe pół wieku później symfonie Antona Brucknera nasycone są ekspresją, nakazującą współczesnemu słuchaczowi odbierać je jako dzieła religijne. W muzyce XX wieku, stulecia najpodlejszych zbrodni i najwyższych wzlotów myśli ludzkiej, sacrum - mimo wielu teorii desakralizujących sztukę - jest obecne równie silnie jak profanum.

Wydawać się więc może, że wciąż aktualne są cele, jakie wytyczył muzyce Johannes Tinctoris, piętnastowieczny kompozytor i teoretyk muzyki, gdy w jednym ze swych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament