Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z ukosa

30 sierpnia 2003 | Plus Minus | NS

Smecz

Z ukosa

Jadę wiejską drogą i ciągnę za sobą pióropusz kurzu, jakbym grał w czarno-białym amerykańskim filmie, którego akcja rozgrywa się na prowincji. Jadę więc z tym pióropuszem i słucham w radiu podniosłej dyskusji, jak to Polska w zjednoczonej Europie powinna nadać jej katolicki, moralny wymiar, jeśli tylko ta głupia i bezbożna Europa nam na to pozwoli.

Widzę, że w rowie leży rower, a obok roweru wiejski obywatel. Przez chwilę toczę ze sobą wewnętrzną walkę. Powinienem zatrzymać się, to odwieczny ludzki nakaz. Tak zatrzymywano się, gdy wszystkie drogi wiodły do Rzymu, a też w średniowieczu, by zobaczyć, czy człowiek śpi, czy może potrzebuje pomocy. Kto się teraz zatrzyma, może któryś z uczestników dyskusji, chociaż raczej wątpię. A przecież w Szwecji, gdzie są puste kościoły, na taki widok zatrzymałby się każdy samochód. U nas wiadomo, że to pijak. A może jednak nie pijak, a nawet jak pijak, kto wie, czy nie potrącił go samochód? Zanim nie rozwiążemy takich dylematów i innych, nieco większych, na przykład dramatu molestowanych seksualnie dzieci, co u nas nadal ukryte, czy plagi łapówkarstwa, to póki co może powstrzymajmy się pouczania. Nie uważam, że jesteśmy skazani na bezkrytyczny stosunek do Europy. Ma ona swoje dawne oraz nowe grzechy, a podczas mutacji, jaka się dokonuje, zginie bez duchowej przemiany, ale mentorski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament