Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boże, gdybym mógł pisać

30 sierpnia 2003 | Plus Minus | JA
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

DZIENNIK JERZEGO ANDRZEJEWSKIEGO

Boże, gdybym mógł pisać

Anna Synoradzka-Demadre o zapiskach Andrzejewskiego

Każdy artysta pragnie przekazać potomności swój portret możliwie najlepiej skomponowany i interesujący. Ale tylko bardzo niewielu zdaje sobie sprawę, że jedyną szansą przetrwania jest prawdziwość. Do tego jeszcze trzeba mieć odwagę.

(C) MUZEUM LITERATURY

Niedziela, 10 listopada

Zgodnie z wczorajszą rozmową Janek Strzelecki przyszedł zaraz po dwunastej. Przed tym męczyłem się dobrych parę godzin, zanim z jakimś takim sensem ułożyłem list do naszej egzekutywy. Oto on:

Od dłuższego czasu moja przynależność do Partii stała się tylko formalna. Nie opłacałem składek, nie brałem prawie wcale udziału w zebraniach, moje ostatnie utwory zawierają wiele myśli sprzecznych z polityczną doktryną Partii.

Różne względy powstrzymywały mnie w ciągu minionych dwóch lat przed wystąpieniem z Partii. Chciałem przede wszystkim uniknąć kroku, który mógłby być rozumiany jako manifestacja polityczna. Tymczasem przy wszystkich wątpliwościach ideologicznych nie byłem, nie jestem i nie chcę być, szczególnie po Październiku, uważany za przeciwnika politycznego. Gdyby zgoda polityczna była wystarczającą racją dla przynależności partyjnej, mógłbym z czystym sumieniem w Partii pozostać. Jestem jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament