Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perspektywy i ludzie

30 sierpnia 2003 | Ekonomia | JB

Stan naszej gospodarki jest obecnie lepszy niż kiedykolwiek w XX wieku

Perspektywy i ludzie

JANUSZ BEKSIAK

Porównując naszą dzisiejszą gospodarkę z tym, co wydarzyło się w niej w całym XX wieku, można stwierdzić, że nie jest ona w złym stanie. Coraz więcej ludzi angażuje się w działalność gospodarczą, choć dalej przeważają tacy, w których świadomości dominuje "człowiek sowiecki", lub którzy są po prostu mało zaradni i zagubieni w nowych dla nich warunkach. Perspektywy naszej gospodarki zależą od tego, który z tych typów ludzi będzie nadawał ton w przyszłości.

W każdym razie jest z nią obecnie lepiej niż w całym okresie PRL, nawet w dobrej pierwszej połowie rządów Gierka. Tym bardziej dotyczy to czasu okupacji hitlerowskiej i sowieckiej. Stan gospodarki jest też lepszy niż w czasie wielkiego kryzysu lat 1929 - 1933. Nie mógłbym już tego z całą pewnością powiedzieć o kilku latach sprzed tego kryzysu i kilku po nim. Oczywiście nasza gospodarka dziś jest także w dużo lepszym stanie niż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, a tym bardziej niż w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Na tle całego naszego XX wieku kilkanaście lat III Rzeczypospolitej należy do lepszych, jeśli nie najlepszych. Produkcja i eksport rosną, dochód narodowy i konsumpcja także, inflacja maleje. Postępuje unowocześnienie struktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3013

Spis treści
Zamów abonament